Yolsuzluk İle İlgili Sözler

Yolsuzluk İle İlgili Sözler

Yolsuzluk İle İlgili Sözler

Kanunların sayısı ne kadar fazla ise yolsuzluk o kadar fazla olur. (Tacitus)

Eğer yolsuzluğu yaptıran yolsuzluk yapandan güçlü ise yolsuzluğun üstü hemen örtülüverir.

Olgunlaşmış bir siyaset adamı, eski Sofistler’in çalışmalarını derinleştirmeli ve şan dersleri almalıdır; bir de yolsuzluk dersleri. “Emil Michel Cioran”

Yolsuzluk kul hakkının en alasıdır.

Bu kadar dürüst insanla dolup taşan ülkenin nasıl olup da dünya yolsuzluk liginde yüksek bir mevki elde ettiğini açıklayamayız herhalde. Çünkü kime sorulsa dürüsttür, namusludur; bu durumda ülkedeki yolsuzluğu Marstan gelen yeşil küçük adamlar yapıyor herhalde. “Zülfü Livaneli”

Şüphesiz yolsuzluk hemen her yerde vardır, ancak ne sistemli ne de yerleşiktir. “Jean Charles De Fontbrune”

Fakirin gayri meşru çocuğu olursa piç, zenginin olursa yasak aşkın meyvesi olur. Fakir, kız peşinde koşarsa sapık, zengin koşarsa playboy olur. Fakir toplanırsa çete, zengin toplanırsa toplantı olur. Fakir çalarsa hırsızlık, zengin çalarsa yolsuzluk olur. Kavramların bile cepteki paraya göre değiştiği bir Dünya’da adalet arıyoruz. “Can Yücel”

Bu sistemin saçma sapanlığı karşısında, memurların yolsuzluk yapması nasıl engellenir? Engellenemez, beyler! (Franz Kafka)

Bu insanlar bizim yolsuzluk, yoksulluk mücadelemizin yanı sıra, laiklikle ilgili düşüncelerimizi de biliyorlar. Bunu bilerek, içlerine sindirerek geldiler. Bizim değerlerimizle bir sorunları yok. ”Deniz Baykal”

Mertlik namertliğe boyun eğer de, haysiyet paraya satılır olmuş. Hırsızlık yolsuzluk altın değerde, dürüstlük çöplüğe atılır olmuş.

Hangi ülkede hangi çocuğun kaç lokma ekmek yiyeceğine, servet sahiplerinin bir araya geldikleri kahvaltılarda ve yemeklerde karar verilir. “Hikmet Kıvılcımlı”

Bir anlamda, kelimelerin ve kavramların içini boşaltıyor, derinliği yok ediyorlar. Sözgelimi hırsızlık demiyorlar da yolsuzluk diyorlar. Ahlak değil etik, insan değil birey, kibir değil özgüven vs. “İbrahim Tenekeci”

İlginizi çekebilir:  Dünya İle İlgili Sözler

Fakir çalarsa hırsızlık, zengin çalarsa yolsuzluk oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir