Sorumsuz Babaya Sözler

Sorumsuz Babaya Sözler

Arkadaşını, dostunu, kankanı, sevgilini seçebiliyorsun ama maalesef babanı seçemiyorsun.

Evdeki eşini, çocuğunu her hafta sonu bırakıp maça giden oradan kahvehaneye gidip gece geç saatlerde gelen sorumsuz bir babam var.

Bazen arkadaşlarımın babasına bakıp imreniyorum; birlikte gülüyorlar, eğleniyorlar.

Baba olmak demek dağ olmak demektir. Sel geldiğinde sığınmalı çocukları onun yamaçlarına. Sen de dağ gibi heybetlisin baba ama bize gölge olmadın hiçbir zaman.

Eğer baba, baba olacaksa sorumluluğunu bilmeli. Yok, sorumluluğunu bilmiyorsa boş yere baba olup eşini, çocuklarına eziyet etmemeli

Baba dediğin sorumluluğunu bilmeli, bir kartal gibi ailesine kol kanat germeli.

Sorumsuz bir baba olmayın çocuklarınıza. Sorunsuz bir arkadaş olun her zaman.

Bazı babalar vardır ailesi için işini bırakan, benim babam da arkadaşları için ailesinden vazgeçen.

Sen git eğlenmene bak baba, ben senin yerine anneme, kardeşlerime bakarım. Ben senin yerine getirmediğin sorumlulukları da yaparım.

Sorumluluk bir babaya çok daha güzel yakışıyor.

Her şey güzel giderken, hayatımız mutlu denizlerde yüzerken, neden bu sorumsuzluğun baba? Lütfen cevap ver neden?

Ben de bilirdim yaptıkların yüzünden terk edip gitmeyi bu diyarlardan. Allah nasıl razı olacaktı benden o zaman?

Evlat sahibi olmakla baba olunmaz, baba sorumluluğunu bilen, evlatlarına kol kanat geren, ailesi için çalışıp çabalayandır.

Baba kelimesinin anlamı çok büyük, maalesef bu herkese yakışmıyor. Herkese bu sorumluluğu yerine getiremiyor.

Yaşadığım her şeyi affedebilirim ama bir babamın sorumsuzca davranışlarını affetmem.

Her hüzünlü gülüşün sahibinin içinde bir yerlerde baba sevgisi eksiktir.

Babadır deyip bir şey diyemiyoruz, aslında söylenecek o kadar çok söz varken.

Rabbim sorumsuz babalara sorumluluk, eziyet çeken annelere de ferahlık nasip etsin.

İnsanlar babalarından gördüğü pireyi deve yaparmış. Ben yaşadığım develeri pire bile saymamışken, yangın gönül çöllerimde unutturdum kendime de sen bu sorumsuzluğundan vazgeçmedin bir türlü be baba!

İlginizi çekebilir:  Ramazan Başlangıcı ile ilgili Sözler

Bir babanın evladına bakması gerekirken, babamın sorumsuzluğu yüzünden ben ona bakıyorum.

Evet, baba bunu inkar edemem kan bağı olarak babamsın ama gerçekten bir baba olabildin mi onu bir ben birde Allah bilir. Ama yine de söz söyleyemem sana ben. Allah büyük. Emri açık…

Herkesin babası gibi bir babam olsun istedim; benim derdimi dinleyen, halimden anlayan bir babam olsun istedim.

Eğer babalar gününde arayıp gününü kutladığınız bir babanız varsa halinize şükredin. Benim babam ne telefonlarıma cevap verir, ne de arar sorar.

Benim kaderimde böyleymiş; sorumsuz bir babaya evlat olmakmış.

Tek parmağınla bir deveyi yıkacak kadar gücün var ama Baba olmanın sorumluluklarını kaldıramayacak kadar güçsüzsün maalesef.

Sorumsuz bir babanın oğlu olmak; düşe kalka yürümeyi öğrenmek gibiymiş.

Senin için her şeyi yapan bir kadın, seni bir gün dahi üzmeyen evlatların varken, senin böyle bir şey yapmış olman bizleri çok üzdü. Sen ne yaptıysan kendine yaptın baba.

Böyle benim gibi sorumsuz bir babanız varsa hiçbir zaman başınız beladan kurtulmaz.

Sen baba olmuşsun ama sorumluluk sahibi olamamışsın. Umarım kalbine tez zamanda yerleşir aile kavramı.

Evlat sahibi olmakla baba olunmaz, baba sorumluluğunu bilen, evlatlarına kol kanat geren, ailesi için çalışıp çabalayandır.

 

8 thoughts on “Sorumsuz Babaya Sözler

 1. Kararsızım babam deyip susuyorum annem öldükten sonra bi evlilik yaptı ne eş kaldı ne akraba geceleri odama geçtiğim de beni sabaha kadar mışıl mışıl uyuyo zannediyor mutsuz olduğumu da biliyo aslında ama işte mutsuzluğuma çare aramak yerine ben onun mutlu olması için susuyorum mutlu ol baba evladını değil karını düşünmeye devam et

  1. sen bir erkeksin ve ben eminim bunun üstesinden geleceksin ya bir kız ne yapsın babasına karşı çıksa onu öldürür hergün binlerce kadın ölüyor erkeklere birşey olmuyor ama keşke evrende hiç erkek olmasa ve kadınlar bu hayatı yaşasa

 2. Ben hayatımı yaşayamıyorum ömrüm hep sınavlarla dolu bütün sınavlar yetmemiş gibi bir de babamla uğraşıyorum hergün yediğim eziyetı bir ben bilirim bir allah kurtuluş yok bunu anladım hergün bu eziyet devam edecek ta ki ölene kadar o hergün sofrada otururken gözümün içime bakması yaptığım her hareketi sorgulaması attığım her adımda bana hesap sorması ben yoruldum ama kimse benim ev hayatımı bilmiyor sadece okula gidip gelen zeki kız ama bu değilim ben sadece evet zekiyim ama bazen ders çalışmak yerine gece babam anneme birşey yapar korkusuyla nöbet tuttuğum bile oluyor ben ilk defa bir yere içimi döküyorum …

  1. Merhaba, Kendinizi siteye “önemli olmayan kişi” olarak kaydetmişsiniz. Fakat bilmenizi isterim ki milyarlarca canlıdan, trilyonlarca nesneden en değerlisi sizsiniz. Yalnızca bu satırları yazan ellerinize hükmeden beyninizde evrendeki gezegen sayısından daha çok hücre var. Hayatta bazen kırgınlıklar zorluklar yaşayabiliriz. Esas olan şey bu zorluklara göğüs gerebilecek kudrete sahip olduğumuzu unutmamaktır.
   .

   Allah, Anne ve Baba ile ilgili Lokman Suresinde şunları öğüt veriyor bizlere;
   .

   LOKMAN 14: Biz insana anne babasıyla ilgili öğütler verdik. Annesi, güçten kuvvetten düşerek onu karnında taşımıştır; çocuğun sütten kesilmesi iki yıl içinde olur. Bunun için (ey insan), hem bana hem anne babana minnet duymalısın; sonunda dönüş yalnız banadır.
   .

   LOKMAN 15: Eğer anne baban, hakkında bilgin olmayan bir şeyi bana ortak koşman için seni zorlarlarsa bu durumda onlara uyma ama yine de onlara dünyada iyi davran; yüzünü ve özünü bana çevirenlerin yolunu izle. Sonunda dönüşünüz yalnız banadır. O zaman yapıp ettiklerinizin sonucunu size bildireceğim.
   .

   Yani bu değerli ayetlerden sonuç olarak; Anne Babamız bizden Allahtan olmayana inanmamızı isteseler dahi onlara uymayacağız fakat onlarla iyi geçinmeliyiz. Her insan sevgisini farklı şekilde gösterir karşısındakine. Belki babanız da sevgisini farklı gösteriyordur. Babanızla olan iletişiminizde önce kendinizi sorgulayın.
   .

   Eğer sorun anlattığınız gibi ciddi ise, babanız size ve annenize tehdit oluşturuyorsa o zaman bir saniye bile beklemeden sığınma talebiyle devlet organlarına başvuruda bulunun. Bu adamı ve tehditlerini en yakın devlet dairesine bildirin. Hiç kimse Allah’ın size emanet ettiği cana tehdit olamaz. Bu süreçte kadın erkek fark etmeksizin herkesin destekçiniz olacağını unutmayın.
   .

   Değerinizi hiç unutmamanız dileğiyle. Allah yardımcınız olsun.

 3. Babamdan da annemdende nefret ediyorum, ben 1 yaşımdayken ayrilmislar ve ikisinde beni düşünmek yerine hayatlarını yaşamışlar ve su anda yaşım kirkiki ve artık ikisini de sildim. Annem 3 kez evlendi hayatını yaşadı iki ki tane torunu var toplasan 10 kez görmedi, üvey babam bana işkence yaparken 5 sene uyudu, hep maddiyatin peşinde oldu, her sene tatillere gittiler bir karesinde fotoğrafım yoktur. Babam sorumsuz ve kumarci bir adamdı, bize bakmadığı için ve annemi sürekli dövdüğü için ayrilmislar, ne çocukluğumu ne gençliğimi yaşayabilirim, şimdi evliyim ve mutlu bir yuvam var ve buna da karismalarina bunu da yikmalarina izin vermeyeceğim, o yüzden onların gölgesini dahi istemiyorum, Bu anlattıklarım yaşananların binde biri bile değil. 🙁

  1. Merhaba, Bir sınanma deryası olan dünya, içerisindeki dertlerden haberi olsa çatlardı sanırım. Her insanın içinde, en derinlerde bir yerlerde kanayan bir yarası var mutlaka. Herkes bir şekilde üzerindeki bu yüklerle birlikte Rabbimizin rızasına doğru yürüyor bilerek ya da bilmeyerek. Burada önemli olan şey şu; Bu dertler bizi yolumuzdan edecek kadar ağır mı? HAYIR!
   .
   Bu konuda Hidayet Rehberi Kur’an’da Bakara Suresi 286. Ayette rabbimiz bizleri şu şekilde uyarıyor;
   .
   “Allah hiçbir kimseyi, gücünün yetmediği bir şeyle yükümlü kılmaz; lehinde olanı da kendi kazandığıdır, aleyhinde olanı da kendi kazandığıdır. Rabbimiz! Unutur veya yanılırsak bizi cezalandırma! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır yük yükleme! Üstesinden gelemeyeceğimiz şeyleri boynumuza borç kılma! Bizi bağışla, ayıplarımızı ört ve bize rahmetinle muamele buyur! Sen bizim sahibimiz ve yardımcımızsın; artık inkârcı topluluğa karşı bize yardım et!”
   .
   Yani yükünüz ne kadar ağırsa o kadar güçlüsünüz demektir. Özellikle konu Anne ve Baba olunca sabır diğer dertlere karşı misliyle tükenir. Fakat hayatta karşılaştığımız kötü olduğunu, şer olduğunu sandığımız olayların aslında bizler için inanılmaz derecede hayırlı bir vuku olduğunu da unutmamalısınız. Yaşadığınız hayat şartlarında kötü olduğunu, şer olduğunu düşündüğünüz bu başınıza gelenlerin aslında ne kadar hayırlı bir olay olduğunu daha iyi anlamanız için Hidayet rehberi Kur’an’daki Kehf Suresi 60-82 ayetlerini Türkçe olarak anlayarak okumanızı ısrarla rica ediyorum.
   .
   Anne ve Babaya iyi davranmak bizler için bir sorumluluktur. Rabbimiz ayetlerinde bu hususta oldukça çok kez bizleri uyarmaktadır.
   .
   Ayrıca bu belirttiğiniz davranışlar karşısında anne ve babamıza karşı nasıl davranmamız konusunda Rabbimizi Lokman Suresinde şunları öğüt veriyor;
   .
   LOKMAN 14: Biz insana anne babasıyla ilgili öğütler verdik. Annesi, güçten kuvvetten düşerek onu karnında taşımıştır; çocuğun sütten kesilmesi iki yıl içinde olur. Bunun için (ey insan), hem bana hem anne babana minnet duymalısın; sonunda dönüş yalnız banadır.
   .
   LOKMAN 15: Eğer anne baban, hakkında bilgin olmayan bir şeyi bana ortak koşman için seni zorlarlarsa bu durumda onlara uyma ama yine de onlara dünyada iyi davran; yüzünü ve özünü bana çevirenlerin yolunu izle. Sonunda dönüşünüz yalnız banadır. O zaman yapıp ettiklerinizin sonucunu size bildireceğim.
   .
   Bu değerli ayetlerden sonuç olarak; Anne Babamız bizden Allahtan olmayana inanmamızı isteseler onlara uymayacağız fakat dikkat edin yine de onlarla iyi geçinmeliyiz. Eğer iyi geçinmenin mümkünü yoksa onlarla az karşılaşmanızda fayda var. Fakat yine de ayetlerdeki emirleri unutmayın lütfen.
   .
   Kendi kulu gönülden tövbe edince yaratan Rabbimiz bağışlayabiliyorsa bizim hiç kimseye sonsuza kadar nefret besleme hakkımız yok. Anne babaya karşı sonsuz nefret beslemek bir tarafa dursun, savaştayken bizlere barış isteyen düşmanın bile aleyhine bir yola girme hakkı verilmemiştir. Bunun için Nisa Suresi 88-90 ayetleri lütfen okuyun.
   .
   Geçmişi düşünüp karanlığa saplanmak yerine aydınlık yarınlara olan ümitlerinizle yaşamalısınız. Mutluluğu Allah yolunda arayıp, sizi yalnızca günaha sürükleyecek insanlardan uzak durmalısınız.
   .
   Mutlu ve huzurlu hayatınızın bir ömür sürmesi dileğiyle. Sağlıcakla kalın.

 4. benim babam da çok sorumsuzdu. eve para vermezdi. yemek olmazsa kavga çıkardı.

  annem borç harç para bulup ona kıyma vs yapardı, biz oturup başka yemek yerdik. neden demezdi.

  babama çok kızgınım. ah baba ah…

 5. babam kumarbaz bencil sadece kendini seven biri annem olmazsa hayatımız mahvolmuştuk bizi annem kurtardı. babam biz açmıyız tokmuyuz asla umrunda olmazdı. cebınde kumar parası olsun aracına gaz parası olsun yeterdi… fatura ödemez eve de yıyecek var mı umrumda olmazdı. hala babamın kumar borcunu ödüyoruz. bıtmıyor cilemiz. hayatımız onun bencilliğinin gölgesinde huzur diye birşey yok. beş kardeşiz hepimizin hayatı bu adam yüzünde çok kötü evliyiz çocuklarımız var .. ama biz babamıza para yetiştiremıyoruz alacaklıları bizi arayıp aile huzurumuzu bozuyr… tehditlerle uğraşıyoruz. yaşı 69 babamın ama hala aynı cebınde 100bin parası olsun bir haftada yer onu 1lira vermez bizede.yorulduk artık yorulduk.insan babasının ölmesini istermi biz istiyoruz. çünkü bu adam ıslah olmaz sadece kendini seviyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.